Zážitkové popíjanie

Zdá sa vám víno málo sladké a voňavé? Možno ho len pijete pri nesprávnom svetle. Vyskúšali sme to na vlastnej koži.Uhádnuť správnu vôňu nie je vôbec jednoduché.

Moderné múzeá už nie sú len ponuré miestnosti so sklenenými vitrínami a s nápismi „Nechytať!“. V modernom múzeu môžete na veci siahnuť, vyskúšať, prípadne si k nim privoňať alebo ich ochutnať. Z Malokarpatského múzea v Pezinku si dokonca môžete odniesť aj malú opičku. Okrem bežnej expozície tu totiž zažijete degustáciu vín od vinárov vychyteného vinárskeho regiónu. Nie je to však nijaké bujaré popíjanie, ale ochutnávka vybraných vzoriek v úplnej tme alebo pri striedaní farebného svetla a hudby.

Na vlastnej koži

Nebojte sa, múzeum robí aj protialkoholickú osvetu. Jednou z atrakcií je akýsi opilecký trenažér. Stačí si nasadiť špeciálne okuliare, ako pre potápača, a na svet sa razom dívate pohľadom človeka so zopár promile. Zažijete, ako sa po pár pohárikoch spomalia reakcie, ako sa rozostrí zrak a ako ťažko sa udrží balans, čo vás možno v budúcnosti odradí od nápadu sadnúť si po pár pohárikoch za volant.

Zmysly si môžete preveriť aj na aromatickom chodníčku, ktorý lemujú nádoby plné vôní. Treba len privoňať a môžete tipovať, či sa v nej skrýva med, škorica, višňa a ďalšie arómy, ktoré môžete vystopovať vo víne. Najzaujímavejšia je však samotná degustácia. Vedie ju someliér a riaditeľ múzea Martin Hrubala v jednej osobe. Do pohára putuje vzorka vína a my do nej noríme nosy ako správni znalci. Skúmame chuť, vôňu, farbu. A potom sa zmení hudba a svetlo a rovnaké víno chutí celkom inak. Pri červenej sa zdá oveľa sladšie, pri zelenej je kyslé, pri modrej akoby sa vytratila aróma…

popijanie1

V múzeu si môžete vyskúšať, ako sa mení chuť vína v závislosti od atmosféry, v ktorej ho pijete. Takúto atrakciu prináša ako jediné na Slovensku. Niečo podobné zažijete napríklad v Nemecku.

popijanie3

Na zážitkové popíjanie sa treba vopred objednať, minimum je desať osôb.

popijanie4

Pitie potme

Vo svete existujú kaviarne potme, jednu sme mali aj v Bratislave. Tam však išlo o precítenie sveta nevidiacich na vlastnej koži. Pitie vína potme v Pezinku má iný význam. Zabaviť sa a vyskúšať si, ako sa ostatné zmysly vybudia, keď nemáme k dispozícii zrak, ktorým za normálnych okolností prijímame až deväťdesiat percent informácií. Zrazu sa viete lepšie koncentrovať na vôňu aj na chuť degustovaného vína. A možno aj na chuť a vôňu blízkeho človeka, ktorý v tme popíja vedľa vás…

Putovanie za vínom

Malokarpatský región je preslávený kvalitným vínom. Čoraz populárnejší je aj vďaka Malokarpatskej vínnej ceste. Tohtoročná sezóna sa otvorila minulý víkend akciou Otvorené pivnice na svätého Urbana, keď sa sprístupnili pivnice od Devína cez Raču, Svätý Jur, Pezinok, Modru až po Zeleneč. Najbližším podujatím bude festival Veltlínov, ktorý sa uskutoční v júni.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich