Vodný žľab Rakytovo, Uprostred lesov doliny Rakytovo

Uprostred lesov doliny Rakytovo sa nachádza unikátna kultúrna pamiatka – jediný zachovaný funkčný vodný žľab v celej Európe. Celodrevený žľab dlhý temer 2,5 km vybudovali v 19. storočí a slúžil na splavovanie vyťaženého dreva z lesa.

Žľab ústi do harmaneckého potoka, ktorým mohlo drevo pokračovať až do Banskej Bystrice. Po jeho dĺžke boli rozostavané lesnícke hliadky, ktoré dozerali na plynulý pohyb dreva v umelom koryte. V súčasnosti je vodný žľab v správe Mestských lesov Banská Bystrica, ktoré ponúkajú návštevníkom možnosť odbornej ukážky plavenia dreva v žľabe s výkladom. Pamiatku však možno samozrejme navštíviť i bez odborného sprievodu.

zlab-2

Prechádzka popri žľabe predstavuje nevšedný zážitok. Žľab sa tiahne väčšinou hustým lesom, miestami však križuje i trávnaté presvetlené časti či malé „rokliny“ obklopené skalami neraz zaujímavých tvarov. V jednom úseku prechádza žľab dokonca popod železničný most. Východiskom túr k vodnému žľabu Rakytovo je zväčša Dolný Harmanec. Lesný chodník vedúci popri žľabe je miestami zamokrený, na túru je preto vhodná kvalitná nepremokavá obuv.

VIDEO:

FOTO

vodny-zlab6

zlab-3

Redakcia:

Tatiana

tatiana

Ahoj! Ak sa práve nachádzaš na tomto portáli, určite patríš medzi ľudí, ktorí sú IN! Spolu s ostatnými redaktormi ti každodenne prinášam zaujímavé videá, blogy, články a zaujímavosti ktoré ťa, verím, pobavia.Ak áno daj nám svoj LIKE.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Kdy se nudíme lépe než v kruhu rodiny?“ Oscar Wilde