Video Netopieria jaskyňa obec Nemce

Na západnom svahu vrchu Hrádok pri Banskej Bystrici sa nachádza komplex tzv. Sásovských jaskýň. Najkrajšou a najzaujímavejšou z nich je turisticky voľne prístupná Netopieria jaskyňa. Celková dĺžka tejto jaskyne je asi 57 metrov. Jej tajomné priestory s užšími chodbami,
priestrannejšími sieňami, dómami a dokonca i malým jazierkom skrášľuje miestami pomerne bohatá krasová výzdoba. Vďaka nej sa Netopieria jaskyňa radí k najzaujímavejším voľne prístupným jaskyniam na Slovensku.
Netopieria jaskyňa bola v minulosti obývaná rôznymi zvieratami i ľuďmi. V najstarších dobách v nej žili jaskynné medvede, neskôr ich vytlačili pravekí ľudia. V staroveku tu našli útočisko príslušníci germánskeho kmeňa Kvádov, v stredoveku sa stala úkrytom obyvateľstva pred Tatármi. Počas 2. svetovej vojny sa v jaskyni skrývali partizáni, vďaka čomu sa jedna z jej siení nazýva Partizánskou. V súčasnosti v nej zimuje veľké množstvo netopierov. Počas zimných návštev treba obzvlášť dbať na to, aby tieto tvory neboli rušené. Vzájomná interakcia medzi netopiermi a návštevníkmi by pravdepodobne neurobila radosť ani jednej zo zúčastnených strán. Zároveň sa treba pripraviť na väčšie či menšie množstvá netopierieho trusu, ktoré bude mať návštevník pod nohami.
K Netopierej jaskyni vedie značkovaný turistický chodník, ktorého východiskom je Banská Bystrica (časť Sásová) či Špania Dolina.

Lokalita

Okres: Banská Bystrica (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,784705 19,154885

Kontakt

Adresa: Nemce, 974 01

Web:http://uzemia.enviroportal.sk/main/detail/cislo/1146

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Jaskyňa je voľne prístupná verejnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“ Jan Werich