Termálne jazero, ktoré nikdy nevychladne

Stredomorskú atmosféru zažijete aj v okolí maďarského Hévízu.Samotné mestečko Hévíz nie je ničím očarujúce. Svojimi uličkami, módou aj akýmsi nekoncepčným chaosom pripomína Bulharsko deväťdesiatych rokov.

Kúpeľné mestečko Hévíz leží v najkrajšej časti Balatonu, v Zalianskej župe, dvesto kilometrov južne od Bratislavy a asi raz toľko od Zvolena. Jeho najväčším lákadlom je horúci rádioaktívny gejzír. Vyviera v jaskyni tridsaťosem metrov pod hladinou a termálnou vodou napĺňa kráter, ktorý je len o čosi menší ako naše Štrbské pleso.

Maďarský prameň má takú silu, že voda v jazere sa každých dvadsaťosem hodín úplne vymení a v podstate stále cirkuluje. Na sklonku leta dosahuje teplotu asi tridsaťšesť stupňov Celzia a spolu s okolitými platanmi, exotickými rastlinami a chráneným lesom vytvára klímu podobnú Stredomoriu…

Samotné mestečko Hévíz nie je ničím očarujúce. Svojimi uličkami, módou aj akýmsi nekoncepčným chaosom pripomína Bulharsko deväťdesiatych rokov. Všetko sa však zmení v tesnej blízkosti jazera, ktoré je najväčším svojho druhu v Európe. Pribúda pri ňom nielen zeleň a kvety, ale aj pekná architektúra a zástupy ľudí, ktorí si v liečivej vode vyhrievajú kĺby a odháňajú stres. Keďže balneológovia v jazere neodporúčajú námahu, všetci si nesú gumené kolesá alebo hadice z penovej gumy, na ktoré si vo vode ľahnú. Hoci nás strašia, že v Hévíze sa budeme kúpať iba so seniormi, nie je to celkom pravda.

Medzi leknami

Za štvorhodinový lístok dáme necelých desať eur a kráčame k mólu, ktoré vedie do stredu jazera. Jeho brehy sú rozdelené na niekoľko zón: v časti s bufetmi, so zmrzlinou a s atrakciami sú rodiny s deťmi a mladí ľudia. V inej sa zhlukujú kúpeľní pacienti, v ďalšej turisti a hostia z penziónov, ktorým na spokojnosť stačí ležadlo a kniha. V časti pre aktívnejších sa dá viackrát denne cvičiť s animátorom.

 

Kým sa od vchodu dostaneme na mólo, prejdeme krytou chodbou, ktorá pripomína múzeum – je tu všetko o histórii i o súčasnosti jazera. V ďalšej časti je krytá vodná plocha, typicky kúpalisková kantína, šatne, toalety, masérske salóny, odpočivárne a pre šetrných aj požičovňa plávacích kolies.

Všade okolo nás sú na hladine lekná a jazerné ruže, vedľa nich zábradlia, okolo ktorých sa zhlukujú usmiati ľudia. Slnko páli, preto sa obávame, či termálna voda nebude príliš horúca. Nie, je úplne skvelá. Na rozdiel od mora či priehrad, čím hlbšie strčíme nohy, tým je teplejšia. Denne si v nej lebedíme tri hodiny – viac lekári neodporúčajú – a zhodujeme sa, že je to zážitok, aký nelieči len telá, ale aj duše…

1

Praktické informácie

Ceny jedla a nápojov v Hévíze sú asi ako u nás. Väčšina reštaurácií prijíma aj platobné karty, no sumy si prepočítava vlastným kurzom, čo ich zvýši aj o dvadsať percent. Vymeňte si peniaze už na Slovensku.

Kesztheky: Zámok Festetics

V mestečku Keszthely sa nachádza zámok grófa Festeticsa. K najočarujúcejším v kaštieli patrí knižnica, ktorá je jedinou originálnou zachovanou aristokratickou súkromnou knižnicou v krajine. Nevynechajte palmový skleník, kde sú kvety až z Tahiti. Otvorené je denne od 10.00 do 17.00, lístok vyjde na 12 eur.

Balaton: Návrat do totality

Najväčšie jazero strednej Európy je od Hévízu na skok. Zastavte sa na miestach, kde v totalite dovolenkovali státisíce Slovákov. Mnohé časti Balatonu ožili, iné vyzerajú, akoby sa tam najmenej dvakrát zastavil čas. Raz po zrútení rakúsko-uhorskej monarchie v roku 1918, druhý raz po roku 1989. A budete sa čudovať, najčastejším nápisom, ktorý tu nájdete v cudzom jazyku, je nápis „Na predaj“. Po rusky!

4

Kápolnapuszta: Ako v Afrike

V blízkosti Malého Balatonu objavíte rezerváciu – v maďarskej puste žije asi dvestopäťdesiat vodných byvolov, ktoré sa dajú pozorovať z jedenapolkilometrovej pešej trasy z rozhľadňou alebo z voza ťahaného koňmi. Do konca októbra je otvorené denne od 9.00 do 19.00. Zaplatíte 2 eurá a budete sa cítiť ako v Afrike…

Sümeg: nebol len pevnosť

Najväčší hrad v Maďarsku stojí na vápencovom vŕšku vysoko nad krajinou a Maďarom ho nezničili Turci, ale Rakúšania. Dnes bude baviť dospelých aj deti. Všetky expozície totiž ukazujú, že hrad nebol len pevnosťou. Okrem vojakov v ňom žili aj sedlári, pekári, kuchári, tanečnice, pisári či kati. Ak si nežiadate výklad sprievodcu, po Sümegu sa môžete pohybovať aj sami. Otvorené denne od 9.00 do 19.00, vstupné necelých 7 eur.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Muži nedovedou ocenit vlastní ženy. To přenechávají druhým.“ Oscar Wilde