Teplý vrch

Najteplejšou vodnou plochou na Slovensku je vodná nádrž Teplý vrch, ktorá vznikla na rieke Blh medzi obcami Teplý vrch, Budikovany a Drienčany neďaleko Rimavskej Soboty.

Na letnú rekreáciu sa využíva najmä východné pobrežie vodnej nádrže, kde návštevníkom slúži kemping, chata, reštauračné zariadenia a požičovňa športových potrieb. V letnej sezóne sa uskutočňujú pri priehrade viaceré kultúrne podujatia, napr. rockové koncerty.

Menej rušná severozápadná zátoka je hniezdiskom vodného vtáctva a vedie okolo nej náučný chodník, z ktorého možno vtáky pozorovať. Vodná nádrž, okrem vodných športov, ponúka aj výbornú možnosť rybárčenia.

Juhozápadný breh susedí s chránenou lokalitou Malá obora. Na ploche 52 ha rastú štyri druhy cudzokrajných drevín hykórií. Úspešne sa uchytili v pôvodnom starom poraste duba letného a ich prirodzená obnova mení bývalý les na húštinu tejto dreviny. Ich prírastok je porovnateľný s americkou domovinou a daná lokalita je výborným príkladom na štúdium aklimatizácie cudzokrajných drevín v našom prostredí.

teply vrch1

teply-vrch-01

Kontakt:

Názov:Vodná nádrž Teplý Vrch
Región:Juhoslovenská Kotlina, Poiplie
Kraj:Banskobystrický
Okres:Rimavská Sobota
Obec:Teplý Vrch
GPS:N48.47514, E20.09829 mapa

Telefón:

+421 47 562 36 45
+421 918 379 163
E-mail:tic@rimavskasobota.sk

Zdroj: Dajama

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain