Mladý Žilinčan, ktorého zábery očarili celý svet

Šimon Trnka je mladý slovenský fotograf, ktorý miluje turistiku a fotografovanie zároveň. Jeho vášňou je Mliečna dráha a za najväčší luxus považuje

Unikátne fotografie čarokrásnej slovenskej prírody uspeli aj v zahraničí. Netají sa tým, že má problém so spánkom doma, preto si rád ustelie v horách. Nechajte sa ním inšpirovať.

Fotografovaniu sa venuješ už dlhé roky, no skús nám priblížiť, kedy nastal ten povestný zlom, pri ktorom si si povedal, že sa so svojimi “úlovkami” chceš podeliť s okolím?

“Prvá zrkadllovka sa mi dostala do rúk približne štyri roky dozadu, dovtedy som fotil len malým kompaktom a nosil ho vo vačku. Zmena to bola veľká. Ľutujem len, že som si ju nekúpil skôr. Zlom nastal pred rokom, keď som si založil stránku na Facebooku, v hlave mi už táto myšlienka vŕtala skôr, ale asi som to chcel nechať na ten správny moment, keď budem môcť verejnosti ponúknuť netradičný pohľad na naše hory, ktorými sa snažím prezentovať aj dodnes.”

foto1

Vedel by si zo všetkých tých miest, ktoré si navštívil, vybrať jedno, ktoré ti najviac prirástlo k srdcu a kde sa rád vraciaš?

“Práveže si myslím že na Slovensku je toľko pekných miest, zákutí a štítov na ktorých som ešte nebol, že si radšej plánujem výlety na nové a nové miesta, ale niektoré sú naozaj niečim tak špecifické, že by mi nevadilo na ne chodiť aj týždeň v kuse. Medzi moje srdcovky patrí Veľký Rozsutec v Malej Fatre, možno aj preto že je blízko k môjmu rodisku, Žiline.” 
foto2
Minčol, Malá FatraFoto: Šimon Trnka
foto3
Kľak, Malá FatraFoto: Šimon Trnka

Každý jeden záber si vyžaduje maximálne sústredenie, obzvlášť v horách a vo vysokej nadmorskej výške. Stalo sa ti niekedy, že si si povedal:”Toto neodfotím, to by mohlo byť už nebezpečné?”

“U mňa to je skôr: “Tam sa odfotím, tam to vyzerá byť nebezpečné.”
foto4
Demänovská dolina, Nízke TatryFoto: Šimon Trnka

Prečo si si vybral ako objekt svojho záujmu práve hory? Čím ťa tak fascinujú? 

“Odmalička som mal vzťah k horám, s rodičmi sme chodili na túry, potom som začal lyžovať, snowboardovať, v horách som trávil veľa času. Som rád že mi to ostalo a mám si kde vyvetrať hlavu a aspoň na pár hodín sa vzdialiť z mesta.”

foto5

Rysy, Vysoké TatryFoto: Šimon Trnka

Čo máš na procese vzniku nového záberu najradšej? 

“Proces vzniku fotografie má dve štádiá, prvé je priamo v teréne, ktoré tvorí možno 75% výsledného záberu, ostatných 25% je práca doma, v programe na úpravu fotiek. V dnešnej dobe to už je tak, pekné fotky sa nesťahujú z fotoaparátu, pekné fotky sú výsledkom spracovania v počítači. Ale netvrdím že fotka sa nedá odfotiť pekne aj bez úpravy, možno som len trošku ovplyvnený záľubou fotiť Mliečnu dráhu a nočné scenérie, ktoré si úpravu vyžadujú, ale na procese vzniku fotky je vlastne najkrajšia tá možnosť byť v horách a užívať si každý jeden moment na vzduchu.”
foto6
Náš milión hviezdičkový hotel na Malom Kriváni pod Mliečnou dráhou s výhľadom na vysvietenú ŽilinuFoto: Šimon Trnka

Písal o tebe aj zahraničný portál Bored Panda či francúzsky časopis Phototech. Aký to bol pre teba pocit, keď si sa dozvedel, že sa tvoje fotografie dostali pod kožu aj za hranicami? 

“Aký môže mať len fotograf pocit keď sa jeho fotky dostanú do sveta? Ten najlepší! Ani som o tom nesníval, ale beriem to aj ako určitý záväzok nepoľaviť a stále robiť to, čo ma baví, pretože zatiaľ to týmto štýlom celkom šlape.”
foto7
Tupá, 2293m, Vysoké TatryFoto: Šimon Trnka

Miluješ výzvy, dobrodružstvá a neobjavené miesta, na ktorých si rád aj pospíš. Zažil si niekedy situáciu, pri ktorých tuhla krv v žilách? 

“Nastali aj také situácie, aj keď najradšej by som bol, keby sa nestali vôbec. Prvý nepríjemný zážitok bola búrka na kopci, našťastie sme mali stan. Po hodinke búrka prešla. Druhý, oveľa nerpríjemnejší zážitok bola víchrica na hrebeni, tá síce neprestala, no do bezpečia sme sa dostali. Ako fotograf si plánujem výlety hlavne v dobrom počasí, ale vieme, že predpovede sú jedna vec a realita druhá.”

foto9

Dereše, Nízke TatryFoto: Šimon Trnka

Tvoj cestovateľský sen? 

“Island, Nórsko, Aljaška, Južná Amerika, Nový Zéland, Himaláje.”

ZDROJ a FOTO: Šimon Trnka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain