Video Fiľakovský hrad

Video Fiľakovský hrad, okres Lučenec, mesto Fiľakovo…Panoráme Fiľakova dominuje zachovalá zrúcanina starobylého hradu vežiaca sa na tufovom zvyšku sopky nad mestom. Tento hrad pamätá mnoho.

Ako jeden z mála odolal v 13. storočí nájazdu divokých Tatárov, tristo rokov nato si ho však podmanili iní východní agresori – Turci. Podľa jednej z povestí sa Turci nedokázali pevnosti zmocniť silou, a tak vymysleli lesť. Istý vojak sa preobliekol za žobráka a dal sa najať na hrad do služby.V nepozorovaných chvíľach poprekutával všetky miestnosti, nájduc nechránené okienko, ktorým sa dalo nenápadne preniknúť dnu. Správu o tomto okienku poslal begovi, vďaka čomu vraj moslimovia obsadili hrad bez jediného výstrelu. Turci z Fiľakova učinili centrum jedného zo svojich správnych okresov na obsadenom území Uhorska. Pozostatkom tureckých vojen je kamenná delová guľa vborená do obvodového muriva tzv. Bubekovej bašty. Okrem tejto gule dnes možno v Bubekovej bašte obdivovať i pútavú historickú expozíciu Hradného múzea vo Fiľakove.

Lokalita

Okres: Lučenec (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,271588 19,825247

Kontakt

Adresa: Fiľakovo

Telefón: +421 907 640 700

Email: info@hradfilakovo.sk

Web: http://www.hradfilakovo.sk/index.php/pre-navstevnikov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich